Online nastava u Brčkom
U Brčko distriktu niko od nadležnih ne zna koliko učenika i učenica, uključenih u školski sistem Brčko distrikta, posjeduje računare ili pametne telefone, kako bi mogli pratiti online nastavu. Nema ni informacija o tome koliko ih ima pristup internetu, a niko još ne razmišlja ni kako će ta djeca biti ocijenjena ako stanje prirodne nesreće, proglašeno usljed pandemije izazvane virusom SARS-CoV-2, potraje do kraja školske godine.
Obezbijeđeno šest laptopa, podijeljeno 10-ak računara i mobitela učenicima
Samostalni sindikat zaposlenih u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju 1.4.2020. je pokrenuo akciju pod nazivom „Svakom učeniku laptop“ čiji je cilj prikupljanje ispravnih polovnih računara, kao i prikupljanje novčanih sredstava kojima bi se kupili računari za učenike iz Brčko distrikta BiH koji nemaju računar.
Svakom učeniku laptop
Uprkos vanrednim okolnostima u kojima se odvija nastava, jasno je da smo se brzo i uspješno prilagodili novonastaloj situaciji. Međutim, od od nastavnika dobijamo dosta upita, individualnih priča i zahtjeva da reagujemo. Mnoge od ovih primjedbi se odnose na uslove u kojima rade naši učenici.
Jasmin Burić, profesor informatike u Ekonomskoj školi Brčko distrikta
U teškim vremenima i u nevolji ljudi pokažu koliko zaista vrijede. Neki se busaju u prsa za ono što urade, a neki skromno i tiho istrajavaju u onom za šta smatraju da će pomoći široj zajednici. Kao jedan od najvažnijih zadataka u vanrednim okolnostima u Brčkom bio je da se, na neki način, uspostavi sistem obrazovanja i da se učenici i njihovi profesori, koji su u nekoj vrsti (samo)izolacije, povežu i nastave sa školskim aktivnostima i obavezama
Saopštenje za javnost
U ovo vrijeme susretanja sa dosad nepoznatom situacijom, važno je istaći i doprinos zaposlenih u obrazovanju. Moramo reći da su odradili veliki dio posla oko organizovanja i uključivanja u online nastavu.
Naravno, treba imati na umu i to da mi nismo na neplaćenom odsustvu iz škola. Bez ikakve patetike i veličanja, mora se ipak reći, da su se svi zaposleni u obrazovanju nesebično stavili na raspolaganje i pokazali da mogu odgovoriti svim zadacima.
Deveta osnovna škola Maoča najbolja e-twining škola u BIH
“Priča o eTwinningu počela je 2015. godine kada sam se registrovao na navedeni portal. Kako nisam ništa znao o tehnici rada na ovom portalu “spavao” sam jednu godinu, da bi se tek nakon godišnje konferencije, koja se održavala u Konjicu 2017. godine aktivirao. Po povratku sa konferencije se uključujem i počinjem raditi na prvim projektima. U školskoj 2017/18. godini sam uradio šest projekata i svi su dobili državnu oznaku kvaliteta a dva od njih i evropsku oznaku kvaliteta. Tokom zimskog raspusta napravio sam seminar za nastavnike naše škole i pojasnio tehnike rada na eTwinning platformi”, rekao je Salihović.