Formiran Samostalni sindikat zaposlenih u obrazovanju u Brčko Distriktu BiH

U Brčkom je formiran Samostalni sindikat zaposlenih u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju.

Osnovni programski ciljevi Sindikata ogledaju se u zaštiti i promoviranju prava i interesa zaposlenih u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju.

“Sa posebnim naglaskom na obezbjeđivanje odgovarajućih uslova rada i uvođenje savremenih sredstava i tehnologija s ciljem uspješnijeg obavljanja poslova zaposlenih u obrazovanju; iniciranje i učestvovanje u pripremi i predlaganju zakona i podzakonskih akata koji regulišu sistem predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja u Brčko distriktu BiH; razvijanje obrazovanja koje će otkloniti sve vidove diskriminacije djece, učenika, odgajatelja, nastavnika i ostalih zaposlenika u odnosu na naciju, vjeru, rasu, spol i etničku pripadnost; ugovaranje i utvrđivanje najkvalitetnije cijene rada i postizanje najpovoljnijih zarada; iniciranje rješavanja problema prekobrojnosti i načina zapošljavanja u sistemu obrazovanja; te praćenje da li se potpuno i dosljedno primjenjuju odredbe radno-pravnog zakonodavstva”, navedeno je u saopćenju.

Kao razlog svog formiranja Sindikat je istakao “činjenicu da se, do sada, niko nije iskreno i bezuslovno borio za zaštitu i promoviranje prava i interesa zaposlenih u obrazovanju u Brčko distriktu BiH”.

Što hitnije pristupiti reformi obrazovnog sistema
“Obrazovanje je u svakom savremenom društvu pozicionirano kao segment od posebnog javnog interesa, tako da vlast mora što hitnije pristupiti reformi obrazovnog sistema, gdje će se posebno povesti računa o poboljšanju uslova u kojima se odvija odgojno-obrazovni proces i o statusu zaposlenih u obrazovanju kao njegovim nosiocima”, naglasili su iz ove organizacije.

Naveli su da su jedini istinski partner vlasti u reformi predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja zaposleni u obrazovanju, jer, kako su istakli, jedino oni poznaju stvarne probleme i mogu ponuditi odgovarajuća rješenja.

“Upravo su iz ovog razloga zaposleni u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju formirali samostalni sindikat koji će, zajedno sa institucijama vlasti Brčko distrikta BiH, raditi na reformi obrazovnog sistema i rješavanju problema, a sve u cilju što kvalitetnijeg odgoja i obrazovanja naše djece i mladih.”

Ovom prilikom Sindikat je zamolio građane Distrikta, a posebno zaposlene u obrazovanju, da ne vjeruju javno izrečenim tvrdnjama određenih pojedinaca kako su jednonacionalna organizacija koju podržavaju određene političke stranke i da je njihov cilj destabilizacija Distrikta.

“Mi nikada nećemo pristati na javnu polemiku o nečemu što nije istina. Mi smo samostalna, dobrovoljna, nevladina, vanstranačka i neprofitna organizacija i imamo samo jedan cilj: Reforma obrazovnog sistema i rješavanje problema zaposlenih u obrazovanju, a sve u cilju što kvalitetnijeg odgoja i obrazovanja naše djece i mladih”, naglasili su.

Predsjednik Sindikata je prof. Almir Denić, a zamjenici prof. Biljana Vonsović i prof. Siniša Subotić.

Izvor: Otisak.ba