DEVETA OSNOVNA ŠKOLA MAOČA NAJBOLJA ETWINNING ŠKOLA U BIH
Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje eTwinning Državna služba za podršku dodijelila je plaketu Devetoj osnovnoj školi Maoča za najveći broj osvojenih bodova pri dodjeljivanju oznake eTwinning škola u BiH.
Nastavnik informatike ove škole Nijad Salihović rekao je da priča o eTwinningu počinje 2015. godine kada se registrovao na navedeni portal.
“Priča o eTwinningu počela je 2015. godine kada sam se registrovao na navedeni portal. Kako nisam ništa znao o tehnici rada na ovom portalu “spavao” sam jednu godinu, da bi se tek nakon godišnje konferencije, koja se održavala u Konjicu 2017. godine aktivirao. Po povratku sa konferencije se uključujem i počinjem raditi na prvim projektima. U školskoj 2017/18. godini sam uradio šest projekata i svi su dobili državnu oznaku kvaliteta a dva od njih i evropsku oznaku kvaliteta. Tokom zimskog raspusta napravio sam seminar za nastavnike naše škole i pojasnio tehnike rada na eTwinning platformi”, rekao je Salihović.
Ubrzo nakon toga priključuje se I određeni broj nastavnika, rekao je Salihović.
“Projektu koji sam radio s djecom u inkluziji priključila se defektolog Emina Hodžić a drugi projekat o vršnjačkom nailju podržala je i aktivno učestvovala kolegica Almira Omerović. Sva važnija zbivanja u školi i u vezi škole sam objavio kao događaj na platformi a bilo ih je u prvoj godini preko 950. Ovo nas je potaklo da u narednoj godini krenemo još jače. Krenuli smo sa novih 12 projekata. Naš rad je prepoznala Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, koja je nosilac i pokrovitelj svih eTwinning aktivnosti te nas obavijestili da ispunjavamo preduslove za dobijanje oznake eTwinning škole”, rekao je Salihović.
Osim redovnog rada na platformi Salihović je rekao da je uslijedila i promjena Pravilnika o radu škole u dijelu sigurnosti djece na internetu ističući da je ova škola bila najbolja i priznanje koje je dobila nosi kao škola sa najvećim osvojenim brojem bodova te da je biti prvi među školama koje su daleko veće od Devete osnovne škole Maoča i koje su duže u ovom poslu je ogroman uspjeh.
“Ovaj dio je odradio menadžment škole. Na kraju smo uspjeli dobiti certifikat kao jedna od šest škola u BiH. Inače, aplikacija za ovu, prestižnu, oznaku podnosi se preko nacionalne službe za podršku evropskoj službi za podršku tako da su sve odluke i materijali koje smo dobili stigle na konferenciju direktno iz Brisela. Ono što nas posebno raduje je činjenica da, iako smo prilično kasno krenuli te da su najveći dio posla uradila samo tri nastavnika, ova škola je bila najbolja i priznanje koje je dobila nosi kao škola sa najvećim osvojenim brojem bodova. Biti prvi među školama koje su daleko veće od naše te duže u ovom poslu je za nas ogroman uspjeh ali i obaveza da se angažujemo još i više ako želimo ostati na vrhu”, rekao je Salihović.
Oznaka vrijedi dvije školske godine i potrebno je sada raditi na pripremama za narednu certifikaciju, rekao je Salihović.
“Odlučili smo napraviti eTwinning kutak u našoj školi gdje će svi posjetioci, prje svega roditelji djece koja rade u projektima, moći onsite (na licu mjesta) vidjeti sve materijale i diplome koje smo dobili radeći ovaj plemeniti posao. Ove godine krećemo sa petnaest novih projekata a broj događaja je već dostigao cifru od 1500”, rekao je Salihović.
Video sa dodjele priznanja u svečanoj sali Parlamentarne skupštine BiH u Sarajevu možete pogledati na ovom linku https://www.facebook.com/101636511208213/videos/1729740270493340/.
eTwinningova zajednica okuplja stotine hiljada učitelja koji uče jedni od drugih, dijele prakse i ideje i čine eTwinning najvećom zajednicom učitelja na svijetu.
Izvor: InfoBrcko.com