Organizacija koju osjećamo kao svoju

Članovi Sindikata su demantovali glasine da je ova organizacija jednonacionalna i politička.

Danas je u prostorijama novoosnovanog Samostalnog sindikata zaposlenih u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju u Brčko distriktu BiH održana press konferencija na kojoj su se obratili članovi Sindikata.

„Obzirom na to da Sindikat postoji, ali ne postoji Sindikat obrazovanja, i mi nikada nismo taj sindikat osjećali kao svoj, zato i jeste formirana organizacija koju ćemo mi osjećati kao svoju. Prvi korak koji smo uradili jeste da smo u sve škole uputili proglase sa ciljevima rada Sindikata i uz taj proglas smo ponudili anketu kroz koju će svi koji rade u obrazovanju moći da kažu koji su im problemi i koja rješenja nude, a ta anketa će u suštini biti uvijek otvorena i služit će kao dokument koji ćemo predati Vladi, a i kao program djelovanja nas u Sindikatu”, kazao je Almir Denić predsjednik Sindikata.

Članovi Sindikata su demantovali glasine da je ova organizacija jednonacionalna i politička.

„Moje ime demantuje glasina da je ovo jednonacionalni politički sindikat. Profesor sam matematike u II Osnovnoj školi, u obrazovanju sam 26 godina. Među nama prosvjetnim radnicima uvijek važi izreka da je dobro, ali uvijek može bolje. Mi ćemo se toga i pridržavati u našem radu. U osnovnim školama u odnosu na raniji period ima pozitivnih pomaka i napretka, ali s ciljem uspješnijeg obavljanja poslova u obrazovanju neophodno je konstantno raditi na unapređenju nastave i uvođenju savremenih nastavnih metoda. Djeci modernog vremena treba pružiti mnogo više nego što im se sad pruža u mnogim školama“, navela je Snježana Lukić, članica Nadzornog odbora Sindikata.

Iz Sindikata smatraju da bi materijalni položaj, opremljenost nastavnim sredstvima i pomagalima trebali biti na jednom daleko višem nivou nego što su sada.

Poručili su da se prosvjetni radnici u suštini snalaze za nastavna sredstva, da mnoge stvari sami kupuju da bi se barem malo pojačao kvalitet obrazovanja i djeci donijela pažnja, naglasivši da se sindikalna prisutnost mora pojačati.

Istakli su da je razlog tome potreba da se prava zaposlenih izdignu na veći nivo nego koji je sada, da su svi profesori ustvari intelektualci koji žele da pomognu Vladi kao partneri u budućem kreiranju reformi, te da do sada nije postojala organizacija koja bi se sistemski zalagala za položaj profesora i obrazovanja u konačnici.

„Mi iz predškolskog odgoja smo ovdje u Samostalnom sindikatu da bismo se zajednički borili za što uspješniji rad s ciljem uspješnijeg obrazovanja naše djece. Godinama se borimo sa nedostatkom vrtića a redovi za čekanje su sve veći i veći, opremu sami kupujemo, izmišljamo metode i sve sebi sami radimo a mnoge stvari i kupujemo. Sve se to može riješiti normalnim razgovorom, jer Vlada zajedno sa nama može vrlo lako sve riješiti a mi smo ti koji im možemo reći na šta da se baziraju. Na nas se nekako uvijek zaboravlja jer mi smo one tete koje čuvaju djecu, ali mi smo uz roditelje prva stepenica u obrazovanju djece”, izjavila je Smaila Mešković, članica Upravnog odbora Sindikata.

Iz Sindikata su kao svoje ciljeve naveli reformu obrazovanja, udruživanje svih radnika u obrazovanju, poboljšanje nastavnog plana i programa, tehnološka dostignuća i praćenje normi, konstantnu obuku zaposlenih i na kraju zaštitu pitanja radnika.

Sindikatu je do sada pristupilo oko 250 članova iz predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja, a tu su i mnogi direktori, pedagozi, kuhari, domari, sekretari škola itd.

Izvor: otisak.ba